Условна конструкция if-else
В C#, както и в повечето езици за програмиране, съществува условна конструкция с else клауза: конструкцията if-else. Нейният формат е, както следва:
if (булев израз)
{
тяло на условната конструкция;
}
else
{
тяло на else-конструкция;
}
|
Форматът на if-else конструкцията включва: запазена дума if, булев израз, тяло на условната конструкция, запазена дума else, тяло на else-конструкция. Тялото на else-конструкцията може да се състои от един или няколко оператора, заградени в къдрави скоби, също както тялото на условната конструкция.
Тази конструкция работи по следния начин: изчислява се изразът в скобите (булевият израз). Резултатът от изчислението трябва да е булев – true или false. В зависимост от резултата са възможни два пътя, по които да продължи потока от изчисленията. Ако булевият израз се изчисли до true, се изпълнява тялото на условната конструкция, а тялото на else-конструкцията се пропуска и операторите в него не се изпълняват. В обратния случай, ако булевият израз се изчисли до false, се изпълнява тялото на else-конструкцията, а основното тяло на условната конструкция се пропуска и операторите в него не се изпълняват.
Условна конструкция if-else – пример
Нека разгледаме следния пример, за да покажем в действие как работи if-else конструкцията:
Програмният код може да бъде интерпретиран по следния начин: ако x>3, то резултатът на изхода е: "x е по-голямо от 3", иначе (else) резултатът е: "x не е по-голямо от 3". В случая, понеже x=2, след изчислението на булевия израз ще бъде изпълнен операторът от else-конструкцията. Резултатът от примера е: