четвъртък, 30 ноември 2017 г.

Прости пресмятания с числа

Системна конзола

Обикновено наричана само "конзола", системната, или още компютърната конзола, представлява устройството, чрез което подаваме команди на компютъра в текстов вид и получаваме резултатите от тяхното изпълнение отново като текст.
В повечето случаи системната конзола представлява текстов терминал, т.е. приема и визуализира само текст, без графични елементи като например бутони, менюта и т.н. Обикновено изглежда като прозорец с черен цвят.

Четене на числа от конзолата

За да прочетем цяло (не дробно) число от конзолата е необходимо да декларираме променлива, да посочим типа на числото, както и да използваме стандартната команда за четене на информация от системната конзола:
+

int num = int.Parse(Console.ReadLine());

Пример: пресмятане на лице на квадрат със страна а

За пример да вземем следната програма, която прочита цяло число от конзолата, умножава го по него самото (вдига го на квадрат) и отпечатва резултата от умножението. Така можем да пресметнем лицето на квадрат по дадена дължина на страната:

Пресмятания в програмирането

За компютрите знаем, че са машини, които обработват данни. Всички данни се записват в компютърната памет (RAM памет) в променливи. Променливите са именувани области от паметта, които пазят данни от определен тип, например число или текст. Всяка една променлива в C# има иметип и стойност. Ето как бихме дефинирали една променлива, като едновременно с декларацията ѝ, ѝ присвояваме и стойност:
+
След тяхната обработка, данните се записват отново в променливи (т.е. някъде в паметта, заделена от нашата програма).

Какво е променлива?

Една типична програма използва различни стойности, които се променят по време на нейното изпълнение. Например създаваме програма, която извършва някакви пресмятания върху стойности, които потребителят въвежда. Стойностите, въведени от даден потре­бител, ще бъдат очевидно различни от тези, въведени от друг потребител. Това означава, че когато създава програмата, програмистът не знае всички възможни стойности, които ще бъдат въвеждани като вход, а това налага да се обработват всички различни стойности, въвеждани от различните потребители.
Когато потребителят въведе нова стойност, която ще участва в процеса на пресмятане, можем да я съхраним (временно) в оперативната памет на нашия компютър. Стойностите в тази част на паметта се променят посто­янно и това е довело до наименованието им – променливи.

Типове данни

Типовете данни представляват множества (диапазони) от стойности, които имат еднакви характеристики. Например типът byte задава множе­ството от цели числа в диапазона [0….255].

Характеристики

Типовете данни се характеризират с:
-     Име – например int;
-     Размер (колко памет заемат) – например 4 байта;
-     Стойност по подразбиране (default value) – например 0.

Видове

Базовите типове данни в C# се разделят на следните видове:
-     Целочислени типове – sbytebyteshortushortintuintlong, ulong;
-     Реални типове с плаваща запетая – floatdouble;
-     Реални типове с десетична точност – decimal;
-     Булев тип – bool;
-     Символен тип – char;
-     Символен низ (стринг) – string;
-     Обектен тип – object.
Тези типове данни се наричат примитивни (built-in types), тъй като са вградени в езика C# на най-ниско ниво. В таблицата по-долу можем да видим изброените по-горе типове данни, техният обхват и стойностите им по подразбиране:

Инициализация на променливи

Терминът инициализация в програмирането означава задаване на начална стойност. Задавайки стойност на променливите в момента на тяхното деклариране, ние всъщност ги инициали­зираме.
Всеки тип данни в C# има стойност по подразбиране (инициализация по подразбиране), която се използва, когато за дадена променлива не бъде изрично зададена стойност. Можем да си припомним стойностите по под­разбиране за типовете, с които се запознахме, от следващата таблица:
Нека обобщим как декларираме променливи, как ги инициализираме и как им присвояваме стойности в следващия пример:

Четене на дробно число от конзолата

За да прочетем дробно число от конзолата е необходимо отново да декларираме променлива, да посочим типа на числото, както и да използваме стандартната команда за четене на информация от системната конзола:

Пример: прехвърляне от инчове в сантиметри

Да напишем програма, която чете дробно число в инчове и го обръща в сантиметри: