четвъртък, 27 април 2017 г.
Примери за конзолни приложения
Задача 1. Да се състави програма muldig, която въвежда от клавиатурата едно положително двуцифрено число и извежда произведението на цифрите му.
ПРИМЕР: Вход: Изход:
23 6
Решение: Единствената трудност на задачата е отделянето на двете цифри на въведеното число. От урока за представяне на числата в позиционни бройни системи знаем, че цифрата на единиците на двуцифрено число, представено в десетична бройна система, е остатъкът от целочисленото деление на числото на 10, а цифрата на десетиците – частното от това деление.
Въведете програмата, компилирайте я и проверете работоспособността £ с няколко примера. Какъв е резултатът от изпълнението на програмата ако зададете едноцифрено число? А ако зададете трицифрено?
Задача 2. Напишете програма exchng, която въвежда трицифрено цяло положително число N и извежда числото, което се получава, когато разменим местата на първата и последната цифра на N.
ПРИМЕР: Вход: Изход:
123 321
Решение: Първата и последната цифра на трицифрено число можем да получим както и в Задача 1 като частното от целочисленото деление на числото на 100 и остатъка от такова деление на числото на 10, съответно. Проблемът в този алгоритъм е отделянето на втората цифра, която ще ни трябва за построяване на новото число. За целта отделяме двуцифреното число, съставено от първите две цифри като частното от деленето на 100, а от него отделяме цифрата на единиците му, като остатък при деление на 10.
Програма:
Въведете програмата, компилирайте я и проверете работоспособността £ с няколко примера. Какъв е резултатът от изпълнението на програмата, ако зададете двуцифрено число? А ако зададете едноцифрено?