сряда, 25 септември 2024 г.
Тема 1. Дефиниране и основни етапи в един софтуерен проект
1. Що е проект?
Терминът проект произлиза от латинската дума projectus, която означава „настъпващ“, „напредващ“.
Формалната дефиниция за проект е уникално и ограничено във времето начинание. Под уникално се има предвид, че резултатът от проекта е нов продукт или услуга, а ограничено във времето означава, че има предопределени начало и край. Тази дефиниция, както и цялостната наука за управление на проекти се развиват от различни организации по света, но най-старата и най-известната е:
· Институт за управление на проекти (Project Management Institute Архив на оригинала от 2011-03-02 в Wayback Machine.), базирана в САЩ и имаща филиали по цял свят.
През 1965 г., в Европа е създадена Международната асоциация по управление на проекти (International Project Management Association. Неин член е Българската асоциация по управление на проекти.
bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82
2. Основни характеристики на проекта.
· уникалност - специфични задачи, имащи за цел създаване на нов и уникален по своя характер продукт или услуга;
· реорганизация на съществуващите ресурси - човешки, материални, нематериални и финансови;
· съществува в условия на ограничен (фиксиран) бюджет;
· ограничен времеви диапазон;
· подчинен на целите, поставени от бизнеса;
· съществува в условията на динамика, присъща на бизнес средата и бизнес целите.
3. Софтуерен проект
Какво е софтуер?
Според някои определения софтуерът - това са компютърни програми, процедури, правила, както и данни, които функционират с помощта на компютърната система.
От гледна точка на икономиката софтуерът е нематериално стопанско благо, без физическа форма.
Софтуерният проект цели създаването на специфична
софтуерна система или софтуерно приложение.
В основата на всеки софтуерен проект лежи подбран за целта софтуерен процес, който определя всички извършвани дейности, ролите на участниците в проекта, както и междинните и крайните резултати, които се очакват от изпълнението на проекта. Крайният резултат от работата по даден софтуерен проект се нарича софтуерен продукт.
4. Фази на жизнен цикъл на софтуерен продукт
а) фаза - етапите, през които преминава работата по даден софтуерен проект и неговото използване, се наричат фази.
б) жизнения цикъл на продукта
Структурата на фазите определя жизнения цикъл на продукта. Това е периодът от възникване на идеята за създаване на продукта до физическия му край - моментът, в който се преустановява използването на последното копие.
в) основни фази на проекта
1. „Изследване и планиране" - Определят се предназначението, основните функции и изискванията към разработвания софтуерен продукт.
2. „Анализ на осъществимостта":
· техническа осъществимост - достъпен хардуер както за реализиране на разработката, така и за ползване на готовия продукт;
· икономическа осъществимост - анализират се и се оценяват цената на разработване на продукта, цената, на която би се продавал, и цената при неговата експлоатация;
· експлоатационна осъществимост - анализират се преимуществата и недостатъците на бъдещия продукт;
· пазарна осъществимост - на основата на маркетингово проучване се прави опит да се прогнозира дали новият продукт ще се търси, може ли да бъде конкурентоспособен и какви ще са силните му страни в сравнение с аналогичните продукти на пазара.
3. „Проектиране" - Създаване на архитектурата на системата (дефиниране на модули и взаимодействията между тях) и изграждане на концепция за потребителски интерфейс (графичен модел, дизайн).
4. „Изпълнение" - Изграждане на отделните модули (потребителски интерфейс, програмна и администраторска част и др.), които се интегрират в единна система.
5. „Оценка" - Тестване и отстраняване на грешки. Предаване за разпространение и експлоатация.
6. „Внедряване и използване" - Инсталиране и последващата експлоатация на продукта. Обучение на потребителите и съпровождане на проекта (усъвършенстване, отстраняване на грешки, добавяне на нови функции).
5. Управление на проект
а) определение - прилагането на знания, умения, инструменти и техники върху дейностите по проекта, за да бъдат постигнати заложените цели и изисквания.
б) основни параметъра:
· Обхват - какви дейности трябва да се извършат, за да се постигнат целите;
· Срок - планираното време за изпълнение на проекта;
· Бюджет - колко ще струва изпълнението на проекта.
Проектът се ръководи от "мениджър на проекта". Той наблюдава и контролира изпълнението на дейностите от предварително сформиран екип.
6. План, график и ключови събития при реализацията на проект
а) начален план
План на проекта се създава по време на фаза 1 „Изследване и планиране" и първоначално се разписва т.нар. начален план, който съдържа:
· документ за обхвата - техническо задание;
· таблица на отговорностите - инструмент за определяне на ролите на всички заинтересовани страни;
· съставна структура - разбивка на задачите в рамките на един проект;
· диаграма на последователностите - инструмент за онагледяване на взаимовръзките между задачите, от които зависи редът на изпълнението им; изобразява се под формата на мрежа, чиято цел е да може да се придобие по-пълна картина за работата по проекта, по-точно планиране на времето и изграждане на график.
б) Графикът на проект е средство за планиране, което представлява списък със задачи и дейности и очакваното време, по което ще се състоят. В него е записано кой, кога, какво трябва да направи, за да бъде изпълнен успешно проектът. Графикът на проекта обединява графиците на всеки от участниците в работния процес. Той може да бъде реализиран чрез:
в) приложения за реализиране на графика на проекта:
· To Do лист - списък със задачи;
· Диаграми на Гант (Gantt chart) - инструмент за визуализиране на времето за изпълнение на всяка от поставените задачи;
· Канбан табло (Kanban board) - онагледява класовете задачи, по които може да работи екипът и определя максималното възможно натоварване;
· Календар - с възможност за визуализация на събития, срокове, задачи и др.
Задача 1. Разгледайте функциите на приложенията To Do и
Planner в профила си на Office 365.
Към статията >> Какво представлява диаграмата на Гант и как да я използвам?